2431/743
Frank Lloyd Wright, m.fl. (f. Wisconsin 1867, d. Arizona 1959)
“Midway chairs”. Et par caféstole samt bord af grålakeret stål, sæde betrukket med rosa stof. Bordtop af mahogni. Stole udført og mærket hos Cassina. Bord: H. 70. Diam. 65. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds. En stol mangler en plastiksko. Nogle sko med revner/afslag.
Vurdering