Carl Bøgh (f. København 1827, d. sst. 1893)
Køer ved et vandhul. Sign. Carl Bøgh. Pastel og kul på papir monteret på pap. Lysmål 101×135.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 360, 1950 nr. 16.
Papiret er gulnet. Papiret bølger i hjørner. Større revne i venstre side. Enkelte misfarvninger. Hul ved øverste kant (0,5×1 cm). Undersøgt i ramme. Revne i glasset i øverste højre hjørne.