Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
“En Kildegrotte. Italiensk landskab”. Capri. 1838. Sign. C.H. Olie på papir monteret på lærred. 35×25.
Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier, 1901 nr. 137.
Constantin Hansen har brugt grotten som baggrund i maleriet “Fiskerdreng fra Capri bærende på en vandkrukke, i baggrunden klippegrotte med kilde” dateret 1839. Denne Emil Hannover nr. 185.
Proveniens: Constantin Hansens dødsboauktion, 1880 nr. 3. Fru konsulinde J. Schierbeck, Helsingør. Bruun Rasmussen auktion 906, 2009, nr. 7 afb. s. 15.
Malerier og tegninger, 6. december 2023