1947/784
Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)
Cirkulær sukkerskål med låg af sterlingsølv med hamret overflade. Lågknop i form af stiliseret gren, bær og et blad. Georg Jensen 1945–1977. Dessin 875. Vægt 305 g. H. 8. Diam. 11,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt med mørk rand. Mangler oxidering ved ornamentik. Låg med lille skævhed - vipper en smule.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag