Foto endnu ikke klar
879/​1472

Michael Kvium (f. Horsens 1955)

“Yellow Sock Painting”. Sign. på bagsiden Kvium 98. Olie på lærred. 190×190.

Udstillet: “Krop og Kunst”, Golden Days i København, Bruun Rasmussen, september, 2009. Proveniens: Galleri Faurschou, København.

I forlængelse af udstillingen “Circus Humanus” på Aarhus Kunstmuseum i 1997 - og ikke mindst skulpturen “Social Sculpture” bestående af svævende, nøgne og sammenfiltrede mennesker udført i gummi - malede Michael Kvium en serie store malerier over samme tema, heriblandt “Circus Humanus III”, som blev erhvervet af Statens Kunstfond. I maleriet “Yellow Socks Painting” ses (dele af) ni af kunstnerens karakteristiske androgyne menneskefigurer frit svævende, eller dalende nedad, i et åbent rum, som ikke stopper ved lærredets kant. Flere figurer er på vej ind i billedet, andre er på vej ud på en måde der antyder, at dét vi ser reelt kun er et meget lille, tilfældigt udsnit af en principielt uendelig og absurd, eksistentiel situation. Nærværende maleri er, som oftest hos kunstneren, en meget direkte og konfronterende kommentar til vi menneskers hele liv og (u)gerninger. Samtidig er billedet ikke uden formildende eller ligefrem humoristiske træk. Vi er - trods det tilsyneladende fravær af højere mening eller egen vilje - socialt forbundne og i samme båd.

Malerier, grafik og foto, 7. juni 2018

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

280.000 DKK