Antikt Kirman Lavar figuraltæppe, Persien. Afbildning af kong Houshang Shah siddende på tronstol omgivet af tjenere, rådgivere, vagter og djævle. Cartouche(over hans hoved): Hoshang Shah. Signeret plakette(øverste bibort): Amale Ostad Asghare Kermani. Ca. 1900. 235×139 cm.
Kong Houshang en tidlig persisk heltekonge som med gudernes bistand besejrede dæmoner eller falske guder, i tæppet her symboliseret med to dæmoner siddende underdanigt ved kongens side.
Proveniens: Dansk privatsamling, tidligere i den velrespekteret købenkavnske tæppehandler Michael Brüels samling. Afbildet i pamfletten over Michael Brüels samling.
Kommissionsbud