1511/​883

Armstol med stel af teak. Sæde og ryg betrukket med patineret skind. Formgivet 1957. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen.

Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med huller, pletter og krakeleringer. Porøst skum.

Moderne kunst og design, 10. marts 2015

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK