1511/883
Armstol med stel af teak. Sæde og ryg betrukket med patineret skind. Formgivet 1957. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med huller, pletter og krakeleringer. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015
Vurdering
Hammerslag