919/​256

Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)

Figurkomposition “Idyle”. Sign. V.L. 23. Olie på lærred. 180×240.

Litteratur: Politiken, 19. januar 1923. Litteratur: Jens Thiis: “Nordisk Kunsti Dag”, Kristiania, 1923, side 40 (samme artikel i Politiken 4. juli 1923). Litteratur: Samleren III, 3. årgang, maj 1926, gengivet side 88 (om Carl Clausens kunstsamling). Litteratur: Billedarkivet v. Pierre Lübecker, 1957, plade nr. 5. Litteratur: “Fortegnelse over Skulptur. Maleri og Grafik tilhørende Erling Koefoed”, København, 1961, gengivet side 88. Litteratur: Preben Wilmann og Marianne Brøns: “Lundstrøm”, København, 1977, nr. 101, gengivet side 132.

Udstillet: “De Fire”, Den Frie, København, 1923, kat. nr. 92. Udstillet: Nordisk Kunst, Göteborg, 1923, dansk afdeling, kat. nr. 54. Udstillet: Moderne Dansk Malerkunst, Charlottenborg, København, 1925, kat. nr. 269. Udstillet: Det danske Kunststævne i Forum, København, oktober, 1929, kat. nr. 295. Udstillet: Anton Hansens Kunstauktioner nr. 166 (130), kat. nr. 70, gengivet. Udstillet: “Lundstrøms Mindeudstilling”, Charlottenborg, København, maj-juni, Rådhushallen Århus, juni-juli og Kunstnernes Hus, Oslo, august-september, 1951, kat. nr. 51, gengivet i kataloget side 6. Udstillet: “Vor Tids Kunst i Privateje”, Charlottenborg, København, 1953, kat. nr. 197. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1963, kat. nr. 40. Udstillet: “Fortegnelse over et udvalg af skulptur - maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Kunstforeningen, København, 12. maj - 1. juni 1966, kat. nr. 80. Udstillet: “Koefoeds samling”, Esbjerg Kunstforening, juli-august 1966, kat. nr. 80. Udstillet: “Lundstrøm samlet privat”, Kildeskovshallen, Gentofte, maj-juni 1976, kat. nr. 8 (Gentofte Kunstforening).

Proveniens: Kunsthandler Carl Clausen. Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed. Erhvervet fra ovennævnte i 1931. Proveniens: C & E Koefoed.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag