2444/​32

Fransk konsolur af delvist forgyldt zink, ved urhus allegorisk scene i form af en dame og en tiggende dreng, soklen rigt prydet med ornamentik, hvidemaljeret urskive med romertal. Sign. Laforesterie Bte. à Bordeaux. 19. årh.s første halvdel. H. 45.

Sokkel med manglende paneler af porcelæn? Revner på bagsiden. Bagplade trykket med lodninger. Kasse kun delvist fasthæftet på front. Lodder samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

I Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?