105/49
Simon Simonsen (f. München 1841, d. København 1928)
Parti fra en hønsegård med høns og hundehvalp i en kurv. Sign. Simon Simonsen 1890. Olie på lærred. 30,5×42.
Proveniens: Tidligere på Clasonsborg ved Skarrild. Afbildet
Ældre malerier, 24. januar 2006
Vurdering
Hammerslag