2415/796
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2”. Skærmsæt af gul matglas. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. (3)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Mellemskærm med kanthak på topkant.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag