Albert Edelfelt (f. Porvoo, Finland 1854, d. sst. 1905)
“Vid Seine”. Parti fra Seinen ved Vaux-sur-Seine, Frankrig. 1902. Usigneret. Tusch og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 23×31.
På bagsiden verificeret af kunstnerens hustru Anna Elise de la Chapelle (senere von Born) (1857–1921): "Att denna tafla, ”Vid Seine” år 1902 är målad av Albert Edelfelt intygar E. von Born”. Vaux-sur-Seine ligger nordvest for Paris.
Proveniens: Kunsthandler Gösta Stenmans samling, inv. nr. 3219. På bagsiden stempel fra Stenmans Konstsalong.
Malerier og tegninger, 6. marts 2023