Robert Storm Petersen (f. Valby 1882, d. Frederiksberg 1949)
Gustav Wied og ung kvinde på bænk. Sign. med dedikation “Til Hr. Gustav Wied venligst” R. Storm P. 1910 samt “Transporteret til Anton A. David, venligst Gustav Wied, juni 1910”. Akvarel og tusch på papir. 23×29. Uindrammet.
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018