921/​300

Jean-André Reiche, model efter

Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, med figurgruppe forestillende Diomedes og Pallas Athene i græsk stridsvogn trukket af to stejlende heste, gennembrudt urskive med timekrans af emalje med araber- og romertal. Urskive sign. Piolaine a Paris. 19. årh.s begyndelse. H. 45. B. 51. D. 12,5.

Pallas Athene beskytter den græske helt Diomedes efter han har kastet sit spyd imod krigsguden Ares. Næsten identisk ur afbildet i Tardy: La Pendule francaise - French clocks, Paris, 7e édition. s. 279 samt Elke Niehäuser: French bronze clocks, s. 241.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

50.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?