914/​506

Jean Dubuffet (f. Le Havre 1901, d. Paris 1985)

“Protestator” fra serien “Présences Fugaces”. Sign. J. D. 73, H.C. II/XX. Udgivet af Pace Editions, Inc., New York. Serigrafi i farver. Lysmål 55×38,5.

Litteratur: Webel 1161. Proveniens: Galerie Baudoin Lebon, Paris (label på bagsiden). Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK