866/​721

Benito Quinquela Martín (f. Buenos Aires 1890, d. sst. 1977)

Parti fra La Boca, Buenos Aires, 1971. Sign. Quinquela Martín; sign. og dateret på bagsiden. Olie på plade. 90×100.

Proveniens: Tidligere ejer var generalsekretær i Den Arabiske Liga, og erhvervede maleriet i forbindelse med sit arbejde i Sydamerika i 60erne og 70'erne. Siden nedarvet gennem familien.

Maleriet er forevist Museo Benito Quinquela Martin i Buenos Aires samt Ignacio Gutiérrez-Zaldívar, ejer af Zurbarán Art Gallery i Buenos Aires.

Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK