922/​269

Superflex (, Kunstnergruppe baseret i København, aktiv siden 1993. Består af Bjørnstjerne Reuter Christiansen (f. 1969), Jakob Fenger (f. 1968) og Rasmus Nielsen (f. 1969))

”Supercopy/Lacoste/Light Blue (Blackout)”, 2002–2007. Sign. på aftaledokument på bagsiden, 5/5 + 1 AP. Certifikat medfølger. På bagsiden ses kopi af aftalen mellem Superflex og Lacoste om en bøde på 25.000 kr. for varemærkekrænkelse. C-print med applikation i akryl monteret på dibond. 102,5×96,5.

Udstillet: Vestfossen Kunstlaboratorium, Vestfossen, “If you don't like art, Goodbye, Fuck off, Go home...”, 6. maj - 1. oktober 2017, Stockholm Art Week @ Volvo, Stockholm. Proveniens: Nils Stærk, Copenhagen. Proveniens: NoCo – Nordic Contemporary Art Collection. Privatsamling, Stockholm.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?