2427/​573

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

Stor dråbeformet krukke af chamottestentøj modelleret med tre små hanke samt med indridsede dyre- og plantemotiver i relief. Delvis dekoreret med gråbrun og brunsort glasur. Sign. Jais, 6–3-25. Kgl. P. Unik. H. 43.

Alders- og brugsrelateret patina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Bund med overfladisk brændingsrevne i stentøjsmassen.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

922832 (Autobud) 4.200 DKK
849670 4.000 DKK
922832 3.800 DKK
804767 3.600 DKK
849670 3.400 DKK
922832 3.200 DKK
849670 3.000 DKK