Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Stor dråbeformet krukke af chamottestentøj modelleret med tre små hanke samt med indridsede dyre- og plantemotiver i relief. Delvis dekoreret med gråbrun og brunsort glasur. Sign. Jais, 6–3-25. Kgl. P. Unik. H. 43.
Alders- og brugsrelateret patina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Bund med overfladisk brændingsrevne i stentøjsmassen.
922832 (Autobud) | ||
849670 | ||
922832 | ||
804767 | ||
849670 | ||
922832 | ||
849670 |