760/​1109

Hermann Carl Siegumfeldt (f. Esbønderup Skovhuse 1833, d. København 1912)

“Fra landet”. En bondeknøs gør kur til bondepigen, mens bondekonen sover. Sign. H. Sigumfeldt 1862. Olie på lærred. 48×61.

Udstillet: Charlottenborg 1863 nr. 162.Proveniens: Winkel & Magnusson Auktion 278, 1941 nr. 294, afb. s. 39.

Udsøgte malerier, 11. september 2006

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK