Hermann Carl Siegumfeldt (f. Esbønderup Skovhuse 1833, d. København 1912)
“Fra landet”. En bondeknøs gør kur til bondepigen, mens bondekonen sover. Sign. H. Sigumfeldt 1862. Olie på lærred. 48×61.
Udstillet: Charlottenborg 1863 nr. 162.Proveniens: Winkel & Magnusson Auktion 278, 1941 nr. 294, afb. s. 39.
Udsøgte malerier, 11. september 2006