Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Kornmark. Sign. B. Wegmann 1905. Olie på lærred. 75×64.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 333, 1946 nr. 372.
Nærværende maleri viser tydeligt, hvor meget Wegmann var inspireret af den franske kunstskole i slutningen af 1800-tallet, som hun havde lært indgående at kende under sine mange studieture til Paris i slutningen af 1880’erne. Her blev hun bl.a. påvirket af plein air-maleriet og impressionismen. Hér har Wegmann skildret et landskab med en kornmark med en malemåde, der bevæger sig i retning af impressionismen med de markant synlige og løse penselstrøg.
Hvor mange af hendes værker også besidder en høj grad af naturalisme, bliver nærværende maleris motiv nærmest helt opløst og abstrakt i sit udtryk. Wegmann har valgt en usædvanlig synsvinkel for sin komposition, og vi befinder os nede i højde med kornene. I bunden vokser små fine valmuer og kornblomster op. Kornmarken er malet med lange skråtstillede strøg, mens kornaksene er angivet med korte, fede og pastose strøg i hvide og lysegule nuancer, der er sat på i forskellige retninger, hvilket skaber liv og bevægelse i billedet. Sammen med den grå og truende himmel får man fornemmelsen af en storm under optræk, og man kan nærmest se blæstens bevægelse gennem kornene.