1532/1642
Engleksk lygteur i kasse af mahogni, ciseleret skive af messing, urværk med halv og heltimeslag, repetion og kalender. Sign. John Cuthbert, London. 18. årh.s slutning. H. 45. B. 26. D. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Nøgle, Optræksnøgle og Pendul medfølger.
Varia, 6. august 2015
Vurdering
Hammerslag