915/​16

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

“Læsende dame ved tebordet (Hanna Lucia Bauck)”. 1899. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred monteret på lærred. 96×100.

Udstillet: Den Frie Udstilling,“Bertha Wegmanns separatudstilling”, 1911 nr. 92 med titlen “Dame ved Tebordet”. Den Hirschsprungske Samling og Skovgaardmuseet, “Bertha Wegmann. At male på mange sprog”, 2022 (uden nummer).

Litteratur: Gertrud Oelsner og Lene Bøgh Rønberg (red), “Bertha Wegmann”, 2022, afb. s. 38 (ill. 18) og s. 192 (ill. 126), sidstnævnte er et foto af ophængningen på separatudstillingen i 1911, hvor maleriet hænger midt på langvæggen. (Se foto).

Proveniens: Har været i nuværende ejers families eje, siden det blev foræret til dennes mormor i 1920'erne. Mormoren var i øvrigt pianistinde ligesom Hanna Lucia Bauck, som var søster til malerinden Jeanna Bauck, Bertha Wegmanns nære veninde.

Jeanna og Bertha mødte hinanden i München i 1871, hvor de begge var rejst til for at studere malerkunst. München havde på dette tidspunkt mange udstillingsmuligheder og et blomstrende kunstmarked. Kvinder kunne heller ikke komme ind på Kunstakademiet i München, men akademiets lærere underviste de mange tilrejsende kvindelige kunstnere privat. De to blev meget tætte og livslange venner. De boede sammen, delte atelier og de rejste mange gange sammen til Paris, hvor de blandt andet studerede hos Académie Trélat, et privat akademi for kvinder, og udstillede på Parisersalonen.

Både Wegmann og Jeanna Bauck malede flere gange Hanna Lucia fra forskellige vinkler.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

600.000 DKK