Skrin af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med gennembrudt krone, blomster, bladværk og kæmninger, på inderside af låg kronprins Frederik og kronprinsesse Louises kronede monogram samt årstal for deres sølvbryllup, 1869–1894, indvendig beklædt med dybthæftet, blå silke. Mærket “Weber & Ververs Forgylder Etablissement 47 Gothersgade”. 19. årh.s slutning. H. 34. L. 48. B. 32.
Låget har slået sig, kan ikke lukke. Afslag på kæmning. Mindre revner i træet. Revne uder bund. Nøgle medfølge. Fremstår med alders- og brugsslitge.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
10 bud