2415/858
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Et par skabe og en kommode af teak med base af eg. Model “Ry 15” og “Ry 16”. Udført hos Ry Møbler, to moduler er mærket. H. 72. B. 100. D. 49. (3)
Restaureret. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre finérafslag. Nøgle knækket i nøglehul.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag