Peter Elfelt (f. Helsingør 1866, d. København 1931, kongelig hoffotograf fra 1901)
Signeret s/h præsentationsfotografi af kong Frederik VIII af Danmark (1843–1906-1912), afbildet i generalsuniform. Af kongen signeret 'Frederik R'. Optagelse fra perioden 1906–1912. Nederst med prægning, 'Eneret'. Oprindelig passepartoutmontering. I samtidig ramme af forgyldt træ, denne senere monteret med kongekrone. Fotomål 15×10,3. Rammemål 36×29.
Fotografiet let falmet. Overflade med almindelige alderstegn. Ramme med patina og med almindelige håndteringstegn. Enkelte små kantafslag. Kronens kors knækket af. Monteringspap med enkelte småpletter.