2440/​151

Peter Elfelt (f. Helsingør 1866, d. København 1931, kongelig hoffotograf fra 1901)

Signeret s/h præsentationsfotografi af kong Frederik VIII af Danmark (1843–1906-1912), afbildet i generalsuniform. Af kongen signeret 'Frederik R'. Optagelse fra perioden 1906–1912. Nederst med prægning, 'Eneret'. Oprindelig passepartoutmontering. I samtidig ramme af forgyldt træ, denne senere monteret med kongekrone. Fotomål 15×10,3. Rammemål 36×29.

Fotografiet let falmet. Overflade med almindelige alderstegn. Ramme med patina og med almindelige håndteringstegn. Enkelte små kantafslag. Kronens kors knækket af. Monteringspap med enkelte småpletter.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. september 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK