2007/​1

Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)

Marine med to dampskibe, der kolliderer, muligvis DFDS' “Arcturus”, der kolliderer med damperen “Randers” ud for Dragør. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 105×161.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 412, 1980 nr. 153 og 891, 2019 nr. 105.

Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer især i højre side samt overfladiske ridser på kant. Maleriet har lidt retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. februar 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

15.500 DKK
15.000 DKK