2350/​103

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“Landskab fra Jyderup-egnen. (Studie)”. Sign. monogram 1868. Olie på lærred monteret på lærred. 34×51.

Finn Terman Frederiksens fortegnelse over Theodor Philipsens værker, 2016, BLF nr. 46. Afbildet s. 85. Værket er et forarbejde til baggrunden i “Vandingsscene med forskellige kreaturer” fra 1869, BLF nr. 56.

Proveniens: I kunstnerens eje (1911). Winkel & Magnussen auktion 221, 1937 nr. 21. Winkel & Magnussen auktion 227, 1938 nr. 144. Bruun Rasmussen auktion 474, 1985 nr. 383 Bruun Rasmussen auktion 1334, 2013 nr. 96, og Bruun Rasmussen auktion 1351, 2013 nr. 143.

Udstillet: Kunstforeningen 1911 nr. 14.

Litteratur: Frederiksen 1992 og VS nr. 30.

Behov for let overfladerensning. Mindre afskalninger langs kant og minimale spor af forrensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. december 2023

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag