Russisk vitrineskab af mahogni med beslag af forgyldt bronze, sider og front med portalformet glas flankeret af helsøjler, senere hylder af glas, stående på dyrepoter af forgyldt bronze. Bagside med antagelig inventarnr., kyrillisk “PRT 5069”. Rusland, 19. årh.s første halvdel. H. 175. B. 84. D. 55.
Proveniens: Svensk privatsamling. Erhvervet i Skt. Petersborg for omkring 20 år siden.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 27. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Russisk kunst, 7. december 2020