Fransk maler, 18. årh.
Mytologisk scene. På underliggende papir sign. Octavie Dumal 1808–2 Janvier. Pen, bly og sepia på papir monteret på papir. Bladstørrelse 33×46.
Enkelte fugtpletter. Papiret er let gulnet og svagt bølget. Beskåret. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.