2323/752
Dansk møbeldesign
Lænestol med stel og armlæn af eg, bagben af bøg, betrukket med lyst stribet uld. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse samlinger. Enkelte mindre finérskader.
Moderne kunst og design, 6. juni 2023
Vurdering
Hammerslag