2347/806
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Øresund”. Cirkulært bord af mahogni. Top af ben med messingbeslag. Udført hos Karl Andersson & Söner. H. 71. Diam. 130.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og flere hak.
Moderne kunst og design, 21. november 2023
Vurdering
Hammerslag
15 bud