922/​797

Monica Bertilsson (f. 20. årh.)

Agda Österberg (f. Stockholm 1891, d. Varnhem 1987)

Håndvævet løber af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk mønster i gule, blå og brune nuancer. Sign. AÖ og MB. Udført ca. 1950–60'erne hos Tre Bäckar, Varnhem, Sverige. L. 270. B. 71.

Tæppet er sandsynlig formgivet af Monica Bertilsson, og derefter godkendt af Agda Österberg.

Naturens kraft – Georg Jensen og Axel Salto, design, 19. september 2024

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK