2346/​551

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Reolvæg af massiv elm, bestående af tre skabe, fem bogreoler og fire sokler. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (12)

Mål:

Tre skabe: H./B. 76. D. 36. En bogreol: H./B. 76. D. 36. Fire bogreoler: H./B. 76. D. 27,5.

To sokler: H. 5. B. 76. D. 27,5. To sokler: H. 5. B. 76. D. 36.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Huller i bagbeklædning til vægmontering. Malingstænk. Tre nøgler medfølger.

Moderne kunst og design, 14. november 2023

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK

(Autobud) 30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK