1342/1723
Fransk Louis XVI kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor. Urskive signeret “Barancourt a Paris” (Mester Pierre Michel Barancourt 1779–1789). Frankrig, 18. årh.s slutning(Nyere værk). H. 45. B. 23. D. 10.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Nyere værk. Krakeleringer, ridser og mærker på skiven. To prydstave på bagside af kannelerede søjler mangler.
Varia, 17. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag
34 bud