2426/519
Tove Anderberg (f. Aalborg 1942, d. 2021)
Stor vase af stentøj modelleret som stiliseret blomst. Dekoreret med okkerbrun glasur. Sign. Tove Anderberg. Unik. H. 34,5. Diam. ca. 25.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på munding.
Moderne kunst og design, 25. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
30 bud