Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel
Casa del Portinaio i Villa Borgheses have i Rom. Usigneret. Olie på lærred. 34×44.
Bygningen Casa del Portinaio har også været kendt under navnet Rafaels atelier, da man i begyndelsen af 1800-tallet fejlagtigt betragtede bygningen som tidligere hjemsted for renæssancekunstneren Rafael (1483–1520). Motivet var derfor utrolig populært blandt malere i det 19. årh., og bl.a. har de danske malere C. W. Eckersberg (1783–1853), Martinus Rørbye (1803–1848) og Jørgen Roed (1808–1888) gengivet det ikoniske hus. Bygningen blev også kaldt Casa Cenci. Den eksisterer ikke i dag.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer og retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. januar 2024