795/​56

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

“Landskab. Sommer. Fra Ryet ved Farumsø.” Op imod en høj himmel med mange fine, langstrakte skyer, tegner grenene og løvet på skråningens træer sig tydeligt, mens birkekrattet nede og foran i billedet virker som tætte, men dog afgrænsede, masser. 1895. Usigneret. Olie på lærred. 51×65.

Sophus Michaëlis' og Alfred Bramsens fortegnelse over Vilhelm Hammershøis malerier nr. 141.

Udstillet: Den Frie 1896 nr. 34. “Kunst- og Industriudstillingen i Paris 1900” (brev til instrumentmager Hjorth fra P. S. Krøyer, formand for komitéen for Danmarks deltagelse i udstillingen, medfølger). Guildhall, London, “Exhibition of Works by Danish Painters”, 1907 nr. 112. På maleriets bagside endvidere udstillingsetiket fra Det Danske Kunststævne i “Forum”, København, 1929, dog ikke registreret i udstillingskataloget. Siden årsskiftet 2006/07 og frem til nu har maleriet været ophængt i Statens Museum for Kunsts permanente samling.

Proveniens: Instrumentmager Emil Hjorth, i dennes families eje indtil nu siden 1895. Der er i litteraturen uenighed om, hvorvidt maleriet decideret er malet til Hr. Hjort, eller om denne købte billedet hos kunsthandler Kleis kort efter dets frembringelse.

Hr. Hjort ejede 4 malerier af Hammershøi. På ovennævnte udstilling i Paris blev i alt 11 Hammershøi-værker præsenteret, tre af disse var Hr. Hjorts. Foruden landskabet her udstilledes “Tre unge kvinder” fra 1895, et billede, der nu om stunder befinder sig på Ribe Kunstmuseum, samt et spisestueinteriør.

Trésor - Jubilæumsauktion, 18. november 2008

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

1.300.000 DKK