Poul Steffensen (f. Bjerringbro 1866, d. Aarhus 1923)
En ung kvinde falder i snak med et ægtepar på landsbygaden ved det gule bindingsværkshus. Sign. Poul Steffensen 1918. Olie på lærred. 70×93.
Behov for let overfladerensning. Enkelte retoucheringer. Krakeleringer. Mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023