873/​999

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Vase af stentøj dekoreret med Sung glasur med blanke elementer samt enkelte blå elementer. Sign. Salto, 20811. Kgl. P. Udført 1967. H. 38.

Proveniens: Dansk privatsamling.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY Keramikmuseum Danmark, modellen ill. s. 41 og 99.

Modellen formgivet 1946.

Sung glasuren ses på en stor del af Axel Saltos stentøjsarbejder for Den Kongelige Porcelænsfabrik, og blev på fabrikken anvendt fra 1925. Axel Salto så straks Sung glasurens styrker og skønhed, idet den ved sit farvespil fremhævede stentøjets modellerede former og strukturer.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Design: Nordic Masters, 27. september 2017

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK