1945/​97

Julius Jersild (f. København 1846, d. sst. 1920)

Portræt af en kvinde siddende i profil en face mod højre. Sign. Jul. Jersild. Olie på lærred. 30,5×26.

Enkelte mindre retoucheringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Enkelte mindre afskalninger og minimale krakeleringer. Lærred bør strammes op. Behov for en let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 4. november 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.000 DKK