2426/​260

A. Michelsen

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

En samling juleskeer- og gafler af delvist forgyldt sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv. 20. årh. Vægt ca. 775 g. (20)

Bestående af: Ske 1919, 1953, 1955, 1956, 1960, 1977, 1978. Gaffel 1953, 1954, 1955, 1956, 1960. Teske 1980–84 samt 1986. Samt Georg Jensen ske 1978–79.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

14 bud

101132 5.500 DKK
915451 (Autobud) 5.000 DKK
101132 5.000 DKK
915451 (Autobud) 4.800 DKK
101132 4.600 DKK
915451 4.400 DKK
873649 4.200 DKK
2354 (Autobud) 4.000 DKK
873649 4.000 DKK
2354 (Autobud) 3.800 DKK
873649 3.600 DKK
2354 (Autobud) 3.400 DKK
877624 3.200 DKK
2354 3.000 DKK