Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
En gammelt ægtepar fra Skagen siddende ved bordet foran vinduet. Ca. 1919. Dobbeltsign. M. A. Olie på træ. 30×41.
Studie til maleriet “Bordbøn” udstillet på Charlottenborg 1920 nr. 23.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 893, 2020 nr. 44, afb. s. 59.