2421/​66

Fem karafler af glas, bestående af én klukflaske med tangede rigler og rosetter, de øvrige omlagt med tre rigler på hals, heraf to med egeløvsfrise. Samt to mælkefade og én -skål af hhv. blåt glas og klart glas med blå omlagt rand. 19. årh. Karafler H. 24–25. Øvrige Diam 13–19. (8)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Blåt mælkefad med overfladeridser. Flere karafler med glaspest og aflejringer. Glat karaffel med spræning på rigler. Proppen binder på den ene karaffel med egefrise.

I Aarhus
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?