Peter J. Lassen (f. 1930, d. 2019)
“Montana”. Reolvæg af hvid-/lysegrålakeret MDF, bestående af syv moduler, heraf to skabe, ene med låger af bøg, fire 1/1 bogkasser, en 1/2 bogkasse samt to sokler. Udført og mærket hos Montana. (9)
Mål: To skabe og en bogkasse: H./B. 70. D. 38. En bogkasse: H. 70. B. 35. D. 30. Tre bogkasser: H./B. 70. D. 30.
Fem løse hylder og 10 hyldeholdere medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hakker. En bogkasse lysegrå.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
31 bud