876/​1335

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Øvelsesstykker”. Sign. på bagsiden R.M. 3. VIII.92. Olie på lærred. 100×81.

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1992. Ting og tegn. II: Billeddel”, København, 2001, fig. 602, gengivet helsides i farver side 419. Udstillet: “Det sene i livet”, Ny Carlsberg Glyptotek, København, Esbjerg Kunstmuseum og Herning Kunstmuseum, 1994.

Malerier & skulpturer, 5. december 2017

Vur­dering

70.000 DKK

Hammerslag

67.000 DKK