Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
“Zeus og Io”. Stor figurgruppe af lertøj. Dekoreret med gråhvid krakeléglasur med mørkegrå og rosa elementer. Formgivet 1915. Usign. Udført hos Kähler, ej stemplet. H. 69. B. 50. D. 26.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers far på Bruun Rasmussen auktion i ca. 1960'erne. Siden nedarvet i familien.
Litteratur: Peder Rasmussen: “Kählers Værk”, ill. og omtalt s. 170–171.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. april 2024