2438/827
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 12”. Rektangulært sofabord af massiv eg med runde ben. Formgivet 1957. Udført og mærket hos Andr. Tuck. H. 48. L. 150. B. 62.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag