Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
“Sommermorgen ved Gudhjem. Den rige Fangst bringes i Land”. Sign. L.T. 26. Olie på lærred. 94×133.
Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier, 1990, nr. 1261.
Udstillet: Charlottenborg 1927 nr. 581. Charlottenborg, “Laurits Tuxen Mindeudstilling”, 1929 nr. 286.
Proveniens: Fabrikant W. Knudsen (1929).
Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024